piątek, 15 kwietnia 2011

NAJNOWSZA PIRAMIDA ŻYWIENIOWA

Została opracowana w Stanach Zjednoczonych przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej i jest właściwym zestawieniem najważniejszych zaleceń żywieniowych.

1. Podstawa piramidy to wysiłek fizyczny, który pozwala spalić zjadane kalorie. Wysiłek fizyczny chroni nasz organizm przed nadwagą, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy  typu II.

2.Zaleca się bezwzględną konieczność suplementacji preparatami witaminowymi i minerałami, ze szczególnym uwzględnieniem wapnia, gdyż większość z nas ma trudności z przyswajaniem go z mleka i jego przetworów.

3.Następny poziom w ,,piramidzie'' [po ćwiczeniach fizycznych] stanowią  produkty zbożowe z pełnego przemiału [uwalniają energię w miarę potrzeb] oraz tłuszcze roślinne [oliwa z oliwek, olej lniany i rzepakowy z pierwszego tłoczenia], które dostarczają niezbędną ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

4.Do każdego posiłku należy dodać warzywa [głównie surowe], które zwiększają objętość posiłku oraz dostarczają nam naturalnych witamin, minerałów i błonnika.

5.Ogranicza się spożywanie dużej ilości owoców - tylko tyle, aby uzupełnić ilość witamin zwalczających wolne rodniki.

6.Zaleca się spożywanie dużej ilości roślin strączkowych i orzechów. Rośliny strączkowe stanowią olbrzymi magazyn witamin z grupy B, wapnia, potasu, oraz żelaza. Orzechy zaś, to źródło witaminy E, oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

7.Raz dziennie jeść chudy drób, ryby lub jajko.

8.Mleko i jego przetwory tylko w niewielkich ilościach. Preferuje się dzienne spożycie 1-2 kubków jogurtu, kefiru lub maślanki, dwa plasterki fety lub ok. 150 g twarożku.

9.Na wierzchołku tej piramidy znajduje si: białe pieczywo, makarony, ziemniaki, ryż, czerwone mięso, cukier i te produkty które zawierają w sobie ,,białą śmierć z cukierniczki'. Powinno się jeść je tylko od wielkiego  święta,a najlepiej wcale.

Oto optymalna dieta współczesnego człowieka, jednak dla osób starszych powinno się ją nieco zmodyfikować.
Dla osób starszych zalecana jest dieta wysokowęglowodanowa [warzywa, owoce], niskotłuszczowa, niskokaloryczna i niskobiałkowa.
Większość z nas namawia uporczywie seniorów do spożywania dużych ilości białka. Robimy to w dobrej wierze, mamy dobre intencje, ale niestety szkodzimy im. Spożywanie przez osoby w starszym wieku dużych ilości białka spowoduje, że ich zmęczone komórki nie będą w stanie tego białka zuzyć w swoich procesach metabolicznych.
Zacznie się wtedy wytwarzać znaczna ilość wolnych rodników, z którymi starsi ludzie nie będą mogli sobie poradzić. Takie działanie nie poprawi ich stanu zdrowia, ale go pogorszy.
                     Pokarm jest warunkiem życia ludzkiego,
          ilość i jakość pokarmu warunkuje jego przedłużenie.
                                                              Sofokles

2 komentarze:

  1. Bzdura

    Makarony ryż kasze itp dostarczają do organizmu potezna dawke energii, pracujac na budowie bez kaszy można zapomniec o pracy

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętajmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch.:)

    OdpowiedzUsuń