niedziela, 20 stycznia 2013

CHRONICZNY STRES I JEGO NEGATYWNE SKUTKI



          Zszargane nerwy, nieprzespane noce, brak zadowolenia z pracy, depresja to tylko niektóre skutki życia w ciągłym stresie.
Jak w takiej sytuacji zachowuje się nasz organizm?
Otóż pod wpływam hormonów uwalnianych przez przysadkę mózgową wzrasta ciśnienie krwi, a z wątroby do krwi zostają uwolnione większe ilości glukozy, kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zaczynamy chorować fizycznie i psychicznie. To zasługa stresu, który przede wszystkim osłabia nasz układ nerwowy.

Co się dzieje w organizmie?
Kiedy jesteśmy zdenerwowani, w naszym organizmie zachodzi szereg zmian. Przede wszystkim znacznie zostaje podwyższony poziom tzw. hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. Wykorzystują one rezerwy węglowodanów złożonych będących źródłem energii. To powoduje zaburzenia w działaniu systemu neuroprzekaźników, np. serotoniny, która wpływa na nasz dobry nastrój.
Poziom hormonów stresu zmniejszają spożywane węglowodany /płatki owsiane, pieczywo, warzywa/, czarna herbata oraz dziurawiec, witamina C oraz witaminy z grupy B.
Stres powoduje, że nasza krew zamiast zostać skierowana sprawiedliwie do wszystkich organów , dostaje się tylko do najważniejszych.Dzieje się tak dlatego, że w wyniku stresu zachodzą także zmiany w naszych naczyniach krwionośnych i wzrasta ciśnienie krwi.

Naukowcy odkryli, że każda z grup krwi ma swój sposób na przezwyciężenie stresu.
 W przypadku osób z grupą krwi 0- krew przechodzi bezpośrednio do mięśni, to znaczy, że w sytuacjach stresujących na stres odpowiada całe nasze ciało. Można go skutecznie wyeliminować poprzez aktywność fizyczną.
U osób z grupą krwi A- stres atakuje przede wszystkim układ nerwowy, który staje się bardzo wrażliwy- w efekcie mamy nagłe wybuchy złości i płaczu. Stres często u osób z grupą krwi A wywołuje zawały serca!
Osoby z grupą krwi B- lepiej niż inni radzą sobie ze stresem. W ich jednak przypadku stres działa podstępnie, atakując zarówno układ nerwowy, jak i całe ciało.

Czy spotykamy pozytywne formy stresu?
 Brzmi zaskakująco.Stres pozytywny mobilizuje nas do działania, popycha do podejmowania nowych wyzwań Stres, np. przed egzaminami motywuję nas do pracy i większego wysiłku. poprawia się koncentracja i zwiększa wydajność pracy mózgu.

Uwaga! 
To, co dla jednych ludzi jest stresem pozytywnym, dla innych może mieć negatywne skutki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz