środa, 23 stycznia 2013

WPŁYW NIEDOBORU WODY W ORGANIZMIE NA BÓLE GŁOWY

Woda koi ból i skołatane nerwy, rozgrzewa, relaksuje, pobudza i hartuje. jest bardzo ważna dla całego organizmu, również dla układu nerwowego. Gdyby nie odpowiednia ilość płynów dostarczana organizmowi w chorobach związanych z podwyższoną temperaturą ciała, to układ nerwowy mógłby      po prostu się przegrzać. Najbardziej wrażliwy na podwyższenie temperatury jest mózg. Utrzymująca się gorączka powyżej 41,5 stopnia  grozi uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych, co może spowodować śmierć. Brak wody w organizmie powoduje m.in. bóle głowy i stan ciągłego zmęczenia.

    Woda stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Krew składa się w 83% z wody, mięśnie i mózg w ok.70-80%.  Najmniej wody ma tkanka tłuszczowa- ok.10%.
Wszystkie czynności organizmu wymagają wody Każda tkanka, każdy narząd, każdy układ działa w płynnym środowisku. Nie można by więc ani mrugać, ani połykać, ani nawet mówić bez wody.

    Woda dostarcza organizmowi substancje odżywcze oraz oczyszcza go z produktów przemiany materii. Gdy wody dostarczymy za mało, to organizm zaczyna ją oszczędzać do pracy tych narządów, dla których jest ona niezbędna.

Co się wtedy dzieje?
Mniej się pocimy, mniej wydalamy moczu, rzadziej się wypróżniamy. Toksyny, które normalnie są wydalane z moczem lub potem, zalegają w tkance tłuszczowej, wątrobie lub mózgu Mózg jest niezwykle czuły na zatrucia, niedotlenienie czy odwodnienie.

Dlaczego boli nas głowa? 
Bo mózg jest niedotleniony, puchnie i uciska na opony. To one bolą. Zagonieni, w natłoku obowiązków zapomnieliśmy czy zwyczajnie nie mieliśmy czasu dostarczyć organizmowi dostatecznej ilości wody. Nerki nie miały jak pracować, a przecież organizm musiał działać. Z braku wody nie miał jak się oczyścić. Zatruty mózg obrzękł, aby zmniejszyć działanie toksyn i znowu uciskał na opony. Ten mechanizm właśnie sprawia, że często boli nas głowa, mamy trudności w koncentracji, jesteśmy nerwowi, mamy problemy z zasypianiem.

Źródłem wody dla organizmu człowieka są przede wszystkim przyjmowane płyny. Napoje, a zwłaszcza wody mineralne, soki z wyciśniętych owoców i warzyw. Herbata i kawa pokrywają ok. 62% przyjmowanej codziennie wody. Owoce i warzywa stanowią drugie co do rozmiarów źródło wody dla organizmu, gdyż pokrywają ok.18-20% objętości wody przyjmowanej w ciągu dnia.

W normalnych warunkach litr wody na dobę wystarcza dla prawidłowej przemiany materii.

3 komentarze:

  1. Człowiek je śni­adanie z myślą o energii, jaką mu daje, ale zapom­ina o wodzie. Aby mózg wyko­rzys­tał energię uzyskaną z pokarmu potrze­buje odpowied­niej ilości wody, która sama w sobie jest pro­duk­tem energetycznym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bóle głowy mogą też występować w związku z problemami z widzeniem. Jeśli takie objawy u siebie zauważymy to warto przejść się do okulisty. W razie czego polecam te soczewki kontaktowe, jakby okulista zalecił ich noszenie https://www.twojesoczewki.com/soczewki-kontaktowe-progresywne/6372-air-optix-plus-hydraglyde-multifocal-3-szt.html - progresywne, moim zdaniem najlepsze

    OdpowiedzUsuń