poniedziałek, 28 stycznia 2013

REKLAMA DŹWIGNIĄ HANDLU


       Człowiek XXI wieku siedząc w fotelu i ,,klikając'' kanałami swojego telewizora chłonie informacje działające na jego podświadomość o cudownych produktach ratujących zdrowie, likwidujących ból...

Postrzega reklamy mieszające w naszych głowach [ku uciesze przemysłu farmakologicznego-dochody rosną]
jako źródło rzetelnych i prawdziwych informacji. O ironio!

Oto kilka przykładów:

- Boli cię kręgosłup, głowa, zatoki, masz bóle menstruacyjne? Jest panaceum - Ibuprom.
  To  nieważne, że coś ,,strzeliło'' ci w kręgosłupie. Tylko Ibuprom! On ci pomoże. Na jakiś czas przytłumi ból, ale nigdy nie zlikwiduje wypadnięcia dysku- przyczyny twoich dolegliwości.

-Czujesz się źle, masz objawy grypy? Tylko Rutinoscorbin. On ci pomoże!
 
A przecież wiadomo nie od dziś, że wit. C [a tym bardziej lewoskrętny, syntetyczny kwas askorbinowy o wchłanialności 8-12% , nie zwalcza grypy, ani też nie działa zapobiegawczo, lecz tylko łagodzi objawy infekcji grypowej. Poza tym syntetyczna witamina C zakwasza nasz organizm i sprzyja tworzeniu kamieni w drogach moczowych złożonych z soli kwasu szczawiowego i moczowego.
 
Super manipulacją reklamową jest także wmawianie, że Panadol, Paracetamol, Efferalgan, Ferwex leczą. A przecież proces leczenia to proces przywracania zdrowia dla naszego organizmu, czyli wpływanie na przyczyny patologii.

Nigdzie w piśmiennictwie medycznym nie znajdzie się informacji, że wymienione wyżej preparaty leczą grypę. W naszej podświadomości po obejrzeniu reklam zostaje obraz tych preparatów jako panaceum na wszystkie nasze dolegliwości.

Niektóre leki są szczególnie groźne dla dzieci:

-Polopiryna, Aspiryna [kwas salicylowy]
  powinny być stosowane od 16 roku życia, mogą bowiem u dzieci wywołać zespół Reye,a [uszkodzenie mózgu i wątroby].

-Pyralgina
Nie powinna być stosowana u dzieci do 12-14 roku życia, bowiem może spowodować ciężką chorobę wywołaną niedoborem krwinek białych [agranulocytoza].

-Leki na kaszel złożona z kodeiny i gwajakolu
Nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 12-14 roku życia bowiem mogą spowodować bóle i zawroty głowy, spłycenie i spowolnienie oddechu a nawet uduszenie.

-Sulfarinol - krople do nosa
U dzieci poniżej 12 roku życia mogą spowodować reakcje alergiczne zwane Zespołem Stevensa-Johnsona.

O tych wszystkich zagrożeniach nikt w reklamach nic nie mówi, natomiast asekuracyjnie informuje się, by chory skonsultował się z farmaceutą lub lekarzem. Oczywiście, chory nie skonsultuje tego z nikim tylko biegnie do apteki i kupuje.



Tak wygląda współczesne leczenie, tylko gdzie w tym wszystkim jest dobro pacjenta?


ZANIM SIĘGNIESZ PO TABLETKI:
wzmacniające, uspakajające, przeciwbólowe, nasenne, witaminowe - pomyśl,że choć na ogół skuteczne, nie zawsze są dla ciebie najwłaściwsze i spróbuj innych metod leczenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz