środa, 13 lutego 2013

ZIOŁA W NASZYM ŻYCIU

           Zioła już od stuleci wykorzystywane były przez wiele cywilizacji całego świata w celach leczniczych i użytkowych. Można by powiedzieć, że zioła, czy raczej rośliny, towarzyszą człowiekowi przez całe życie.
Najczęściej mamy do czynienia z takimi roślinami, które trafiają na nasz stół. Z samego rana pijemy kawę naturalną, lub jak kto woli, zbożową.Jeżeli kawy nie lubimy możemy sięgnąć po kakao. Na śniadanie jemy bułki lub chleb. Na obiad możemy zaserwować sobie zupę jarzynową, ziemniaki, ryż, warzywa, grzyby lub potrawy z chrzanem, papryką lub innymi przyprawami.Po obiedzie możemy wypić piwo lub wino. Wieczorem herbata z cytryną. Krótko mówiąc wciąż w naszym życiu towarzyszą nam rośliny.
            Drugą, bardzo ważną grupę tworzą rośliny lecznicze, czyli zioła.
Pomiędzy tymi dwiema grupami nie można wyznaczyć jakiejś wyraźnej granicy, niemniej jednak istnieje. Przykładem może być czarna herbata używana jako środek leczniczy lub jako artykuł spożywczy, tak samo różni się stosowanie kory dębowej do celów leczniczych albo przemysłowych.
         W przyrodzie występuje wiele tysięcy roślin leczniczych, ale w ziołolecznictwie wykorzystuje się niespełna tysiąc gatunków. Poszczególne gatunki ziół w przyrodzie nie występują samodzielnie. Tak samo jak inne gatunki roślin rosną w określonych miejscach, na określonej glebie, na różnych wysokościach nad poziomem morza, jednak tworzą całe zorganizowane siedliska, rosnąc we wzajemnej równowadze co do ilości i mając określone powiązania z otaczającym je środowiskiem.
Już człowiek pierwotny zaobserwował, że rośliny mogą go żywić, leczyć oraz dostarczać mu innych korzyści.

Równocześnie z rozwojem medycyny rozwijała się również wiedza o leczniczych właściwościach ziół.
W dzisiejszych czasach czasem ludzie zadają sobie pytanie, czy stosowanie ziół jest bezpieczne i czy nie są one szkodliwe dla naszego organizmu. Niestety, większość współczesnych lekarzy zna tylko szkodliwe działanie ziół.Tę wiedzę czerpią z artykułów publikowanych w czasopismach naukowych, które zalecają ostrożność. Podbiał oraz żywokost lekarski uważane są na przykład za zioła powodujące powstanie nowotworów wątroby. Rumianek, znany od stuleci ze względu na swoje działanie gojące i kojące, opisywany jest jako potencjalny alergen. Zwolennicy stosowania ziół nie zgadzają się z tymi posądzeniami i twierdzą, że tak naprawdę chodzi o konspiracyjne działanie przemysłu farmaceutycznego. Prawdą jednakże jest, że rośliny lecznicze musimy stosować tak samo ostrożnie jak inne lekarstwa. Na pewno nic złego się nie stanie, gdy będziemy stosować je z umiarem.

       Najlepiej stosować suplementy diety podczas produkcji których wybór poszczególnych roślin nie jest przypadkowy, ale jest efektem wielu lat badań i doświadczeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz