wtorek, 12 kwietnia 2011

MINERALNE WSPARCIE ORGANIZMU

Są niezbędne do życia podobnie jak witaminy. Z reguły potrzebujemy ich w niewielkich ilościach, co nie zmienia faktu, że czasem i tak nam ich brakuje. Wtedy zaczynamy chorować.

Magnez łagodzi stres

To jeden z najważniejszych makroelementów. W naszym organizmie większość magnezu znajduje się w kościach, choć nie tylko tam on występuje. Potrzebuje go zwłaszcza nasz mózg i to w dużych ilościach. Poza tym poprawia on trawienie, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych, reguluje pracę tarczycy i wzmacnia kondycję układu oddechowego. Neutralizuje również pierwiastki toksyczne, które mogą dostać się do naszego organizmu wraz z pożywieniem.

Magnez wspomaga leczenie osób po zawale. Podaje się go dożylnie, żeby zapobiec powstawaniu skrzepów. Ale także kobiety mające bolesne miesiączki powinny wzbogacić dietę w magnez. Zmniejsza on dolegliwości związane z samym krwawieniem, jak i nastrój u pań skarżących się na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Zawartość tego pierwiastka w naszym organizmie na skutek jakości naszego życia może się zmniejszać. Najgorzej działa stres, ale nie bez znaczenia są nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Alkohol, mocna kawa i herbata przyspieszają wydalanie magnezu, ale „zużywamy” go także podczas wysiłku fizycznego. Szczególnie narażone na braki magnezu są osoby, które odchudzają się. Źle dobrana dieta potrafi doprowadzić do poważnego niedoboru tego pierwiastka w organizmie.

Niedobór tego makroelementu sprawia, że nasz układ nerwowy funkcjonuje gorzej, wolniej nam się myśli, czujemy się osłabieni, łatwiej nas zdenerwować. Pogarsza się również przemiana materii i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Niedobór magnezu powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. Dlatego dieta bogata w ten pierwiastek polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym.

Jak zorientować się, że zaczyna go brakować? Objawy, które powinny nas zaniepokoić to m.in.: bezsenność, skurcze mięśni, rozdrażnienie, kołatanie serca, chroniczne zmęczenie. Bardzo bogatym źródłem magnezu jest ziarno kakaowca. To dlatego czekolada tak wielu osobom potrafi poprawić nastrój. Sporo magnezu znajdziemy w kaszy gryczanej, warzywach strączkowych, orzechach. Poza tym warto jeść ciemne pieczywo i szpinak. Magnezu spożywanego z naturalnymi produktami nie sposób przedawkować, ale jeśli przesadzimy z suplementami, możemy narazić się na nudności oraz biegunkę.


Mangan – obrońca komórek

Ten pierwiastek to naturalny antyutleniacz. W organizmie neutralizuje wolne rodniki, co sprawia, że nasze komórki wolniej się starzeją i są w lepszej kondycji. Mangan jest składnikiem mnóstwa ważnych enzymów i bierze udział w wielu procesach niezbędnych dla życia – m.in. we wzroście. Chroni kości, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga też uporać się z trądzikiem. Jego niedobór sprawia, że spada sprawność seksualna, zmniejsza się nasze libido.

Innymi objawami są nerwobóle, czasem nawet niekontrolowane drgawki. Paznokcie robią się słabe, włosy się rozdwajają i zaczynają wypadać. Pogarsza się stan kości, niedobór manganu przyspiesza także rozwój osteoporozy. Może dojść do zaburzeń w krzepnięciu krwi.

Co jeść, żeby do tego nie doszło? Przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo. Sporo manganu znajdziemy w orzechach, migdałach, szpinaku i ziarnie słonecznika.


Miedź dla zdrowej skóry

Miedź uczestniczy w syntezie kolagenu. To bardzo ważne białko, które nadaje skórze elastyczność. Pierwiastek ten jest bardzo ważny także dla zdrowia włosów. Ale podobnie jak inne mikroelementy, miedź ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Przede wszystkim ma swój udział w produkcji krwi. Poza tym miedź wpływa na rozwój układu nerwowego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i poprawia stan kości.

Niedobory miedzi na szczęście są mało prawdopodobne u kogoś, kto odżywia się normalnie. Jednak mogą się pojawić u osób stosujących ostre diety. Objawy to: nadciśnienie, migreny, blada cera. W ekstremalnych przypadkach brak miedzi w organizmie prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i serca.
Jak nie dopuścić do niedoborów? Jedzmy szpinak, sałatę, pełnoziarniste pieczywo. Poza tym źródłem miedzi są też wątróbka, orzechy, groch i fasola.

Świat-zdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz