piątek, 25 marca 2011

NAKARM ODPOWIEDNIO SWÓJ MÓZG - PRZEPIS NA LEPSZĄ PAMIĘĆ

To, jakie produkty spożywcze znajdują się w naszym codziennym menu, wpływa w znacznym stopniu na kondycję umysłową i sprawność intelektualną.
mgr Małgorzata Krukowska

Mózg stale pobiera, przetwarza i przechowuje miliony informacji. By robić to sprawnie potrzebuje przede wszystkim stałego dopływu energii, jak również wielu składników które budują go i zapewniają odpowiednie przekaźnictwo nerwowe. Chcesz w starszym wieku mieć pamięć nastolatka? Nakarm odpowiednio swój mózg. Dobrze zbilansowana dieta spowoduje, że będzie pracował na najwyższych obrotach przez wiele lat.

Składniki wspomagające pracę mózgu:
Witaminy z grupy B, a szczególnie:
Witamina B1(tiamina) - odgrywa istotną rolę w przenoszeniu impulsów nerwowych, a jej niedobory powodują uszkodzenie komórek  nerwowych, co wpływa niekorzystnie na funkcje czynnościowe układu nerwowego.
Witamina B3 (PP)- jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jej nieodpowiednia ilość powoduje osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem.
Witamina B6 - jej niedobór może powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych, jak również prowadzić do depresji. Produkty bogate w witaminę B6  wspomagają syntezę tryptofanu, z którego powstaje serotonina, związek zwany również hormonem szczęścia.
Źródłem witamin z grupy B są następujące produkty: mięso, ryby, kasze, pełnoziarniste pieczywo, nasiona roślin strączkowych, orzechy.

Lecytyna: substancja budująca włókna nerwowe. Jest najlepszym źródłem choliny, której niedobór powoduje spadek zdolności pamięciowych. Aby do tego nie dopuścić jedz często produkty sojowe, jajka, mięso wołowe,  orzeszki ziemne.

Żelazo: nośnik tlenu, dba o odpowiednie dotlenienie mózgu, zapewniając pracę z maksymalną wydajnością. Jego niedobór może powodować trudności w nauce.Najlepszym źródłem żelaza jest wątroba i czerwone mięso, ale również soja, soczewica, kasze, nasiona dyni, orzechy.

Magnez i wapń: pomagają w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Magnez dodatkowo wspomaga procesy koncentracji, łagodzi stres i napięcie , które mogą prowadzić do niedotlenienia mózgu.

Cynk: jego niedobór może zaburzyć procesy koncentracji i zapamiętywania. Cynk jest silnym antyoksydantem, co oznacza , że chroni układ nerwowy przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Cynk znajdziemy w owocach morza, jak również w mięsie, fasoli, kaszy gryczanej i orzechach.

Potas: poprawia dotlenienie mózgu, reguluje czynności nerwów, jego źródłem są nasiona roślin strączkowych, orzechy, pietruszka, melon, awokado, porzeczki, banany.

Fosfor: składnik tkanki mózgowej, zwiększa inteligencję i poprawia nastrój. Występuje w serach, mięsie .

Kwasy omega-3: odgrywają dużą rolę w zapobieganiu schorzeniom układu nerwowego, biorą udział w przekaźnictwie nerwowym w mózgu. Występują w rybach morskich, oleju rzepakowym lub sojowym.

Jak ważne dla naszego układu nerwowego jest dostarczenie wymienionych substancji odżywczych nie muszę pisać. Należy się zastanowić, czy zakonserwowana i wysoko przetworzona żywność zawiera witaminy i minerały w odpowiednich ilościach. Może warto wspomóc nasz organizm dobrym suplementem diety? Ja uważam, że tak i dlatego w mojej rodzinie używamy PhytoChi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz