sobota, 12 marca 2011

WPŁYW MYŚLI NA NASZA SYTUACJĘ

Umysł ludzki da się przyrównać do ogrodu, który można uprawiać rozumnie lub pozwolić na jego zdziczenie. Bez względu jednak na to, czy jest on pielęgnowany, czy zaniedbywany, będzie wydawał jakiś plon. Gdy nie zostanie obsiany pożytecznymi roślinami, zarośnie - i wciąż będzie zarastać - mnóstwem bezużytecznych chwastów.
Tak jak ogrodnik uprawia swój kawałek gruntu, tak my możemy doglądać ogrodu swojego umysłu, plewiąc wszystkie niewłaściwe, niepotrzebne i zanieczyszczone myśli, i jednocześnie troszczyć się, by kwiaty i owoce prawych, pożytecznych i czystych myśli osiągnęły stan pełnego rozkwitu. Dzięki tej metodzie staniemy się panami-ogrodnikami naszych dusz, kierującymi własnym życiem.
Każdy człowiek znajduje się w określonym punkcie dzięki własnej naturze; przywiodły go tutaj myśli. W porządku życia nie ma żadnego przypadku - wszystko stanowi wynik nieomylnego prawa.
Jesteśmy poniewierani przez okoliczności dopóty, dopóki uważamy siebie za wytwór warunków zewnętrznych. Skoro jednak tylko zrozumiemy, że sami jesteśmy mocą stwórczą i możemy panować nad uprawą swojej ukrytej ziemi i nasion swego jestestwa, zasłużenie stajemy się panami samych siebie.
Każde nasienie myśli, zasiane w umyśle, prędzej czy później rozkwita w postaci czynu, a następnie wydaje owoc sposobności i okoliczności. Dobre myśli przynoszą dobre owoce, złe - owoce złe.
Idąc za najskrytszymi pragnieniami, dążeniami i myślami, którym pozwalamy się zdominować, zbieramy w końcu ich owoc i dostrzegamy ich wpływ w zewnętrznych warunkach swojego życia. Nigdy człowiek o czystym umyśle nie popełnia nagle przestępstwa wyłącznie pod naciskiem jakiejś siły zewnętrznej; od dawna skrycie rozwijał tą myśl, nadarzająca się okazja ujawniła zaś jego nagromadzoną siłę.
Wszelkiego rodzaju piękne myśli przeradzają się we wdzięk i życzliwość, które przeistaczają się w radosne i podnoszące na duchu sytuacje. Odważne, pełne wiary w siebie i stanowcze myśli rozwijają się w nawyki dzielności, a te w powodzenie, dostatek i wolność.
                                               fragmenty ,, Tak jak człowiek myśli'' James Allen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz